Polyester: Synthetické vlákno, které vládne světu módy

Polyester

Polyester je syntetické vlákno, které se těší velké oblibě v textilním průmyslu. Jeho popularita spočívá zejména v tom, že je levné a snadno se zpracovává. Polyester má také další výhody jako například odolnost proti slunečnímu záření a snadné zachování tvaru po praní. V tomto článku si přiblížíme historii polyesteru, jeho vlastnosti a použití v různých oblastech průmyslu.

Historie polyesteru

Historie polyesteru sahá do 40. let 20. století, kdy byl poprvé syntetizován britskými chemiky Johnem Rexem Whinfieldem a Jamesem Tennantem. V roce 1941 začala průmyslová výroba polyesterových vláken firma DuPont, která je dodnes jedním z největších výrobců tohoto materiálu.

Polyester se pro svou pevnost, odolnost vůči vlhkosti a snadnou údržbu stal velmi populárním materiálem pro oděvní průmysl, ale také pro výrobu různých doplňků a textilií do domácnosti. Dnes se polyester nachází téměř ve všech oblastech naší každodenního života – od oblečení a ložního prádla přes auta a interiéry po sportovní vybavení.

I přes kritiku ohledně jeho ekologického dopadu si polyester udržuje svoji popularitu a patří mezi nejužívanější syntetické vlákna na světě.

Vlastnosti polyesterového vlákna

Polyesterové vlákno je syntetické vlákno, které se v posledních letech stalo velmi populárním v textilním průmyslu. Jednou z jeho nejzajímavějších vlastností je jeho odolnost a trvanlivost. Tento druh vlákna je schopen vydržet časté praní a vysoké teploty, což z něj dělá ideální volbu pro oblečení určené k nošení denně.

Jinou výhodou polyesterových vláken je jejich odolnost proti plísni a bakteriím. Díky této vlastnosti jsou tyto materiály vhodné především pro sportovní oblečení a další aktivity, během kterých se tělo potí.

Polyester má také schopnost rychlého schnutí, což ho dělá vhodným pro outdoorové aktivity jako například trekking nebo horolezectví. Díky svým unikátním vlastnostem umožňuje polyesterové vlákno pohodlnost, sytost barev a pevnost.

Nicméně, i přes své mnoho pozitivních aspektů má tento druh materiálu také několik nevýhod. Polyester může být méně prodyšný než jiná vlákna, což může vést k pocení a nepříjemnému zápachu.

V každém případě, polyesterové vlákno se ukázalo být velmi užitečným materiálem v textilním průmyslu a jeho popularita stále roste.

Využití polyesteru v módním průmyslu

Polyester je syntetické vlákno, které se v posledních desetiletích stalo jedním z nejčastěji používaných materiálů v módním průmyslu. Důvodem jeho obliby je především jeho mimořádná přizpůsobivost a univerzalita - lze ho totiž využít k výrobě celé řady oděvů i doplňků. Polyestrové tkaniny mají řadu výhod jako například odolnost proti vlhkosti a plísním, snadnou údržbu či schopnost zachovat si původní tvar a barvu i po mnoha praních. Kromě toho mohou být polyestrové látky různých tlouštěk a hrubostí, což umožňuje vyrábět od elegantních šatů pro večerní akce po sportovní oblečení či lehké letní košile. Vzhledem k tomu, že polyester lze snadno kombinovat s jinými materiály, jako jsou bavlna, víceúčelovost jeho použití prakticky nezná hranic. Navíc se jedná o velmi ekonomický materiál, což znamená nižší cenu hotových produktů pro spotřebitele. Celkově lze tedy říci, že využití polyesteru v módním průmyslu má mnoho přínosů jak pro zákazníky, tak i pro výrobce.

Ekologické aspekty polyesteru

Polyester je syntetické vlákno, které se používá v mnoha oděvních a textilních výrobcích. Nicméně, při výrobě polyesteru se obvykle používají ropné frakce, což může mít negativní dopad na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že se syntetické vlákna neustále skládají, mají také poměrně dlouhou rozkladovou dobu.

Navzdory těmto problémům existují společnosti, které se snaží snižovat ekologický dopad polyesteru. Například některé z nich napomáhají k recyklaci plastů z odpadků při výrobě polyesterových vláken. Další možností je hledat alternativy jako jsou bio-plasty nebo přirozené textilie jako bavlna a len.

Vzhledem k tomu, že poptávka po polyesteru stále roste a jeho použití je univerzální a široce rozšířené, je důležité pokračovat ve vývoji trvale udržitelných řešení pro jeho výrobu.

Alternativy k polyesteru

Dnes již víme, že polyester se vyrábí z ropy a přestože jeho výrobní procesy jsou poměrně šetrné k životnímu prostředí, není to dobrá zpráva pro planetu. S růstem povědomí o ekologii se lidé začínají více zajímat o alternativy k tomuto syntetickému vláknu. Mezi nejvýznamnější patří například bavlna, len a konopí, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů a jsou biologicky odbouratelné. Dále se jako alternativa ke polyesteru často uvádějí i různé druhy recyklovaných textilií, jako např. znovupoužitelná textilie ECONYL®, která je vyrobena z recyklovaných rybářských sítí a dalšího nylonu. V každém případě je důležité si uvědomit dopad našich nákupních rozhodnutí na prostředí a snažit se volit materiály, které minimalizují negativní dopad na planetu.

Závěrem lze říci, že polyester je velmi populární syntetické vlákno, které má mnoho výhod. Jeho tvorba a výroba jsou poměrně levné a umožňují různé možnosti použití, jako jsou oděvy, ložní prádlo, záclony a další textilní výrobky. Polyesterové vlákno se vyznačuje tím, že nekazí barvy a dobře snáší různé druhy chemických látek. Navíc je polyester velmi odolný a pevný, takže vydrží dlouhou dobu. Nicméně se doporučuje prát ho při nižších teplotách, aby si tak udržel svou původní kvalitu. Celkově lze tedy říci, že polyesterové vlákno je skvělou volbou pro mnoho typů textilních výrobků díky svému nápaditému složení a odolnosti.

Publikováno: 16. 08. 2023

Kategorie: móda

Autor: Markéta Křivánková

Tagy: polyester | syntetické vlákno