Pletené ponožky: Hit podzimní módy

Pletené Ponožky

Historie pletených ponožek

Ponožky, jak je známe dnes, mají dlouhou a zajímavou historii. Pletené ponožky se poprvé objevily už ve starověkém Egyptě, kde je nosili bohatí jako symbol statusu. Tyto rané ponožky se pletly z bavlny a zdobily se složitými vzory. Ve středověku se pletené ponožky staly běžnějšími a nosili je lidé všech společenských vrstev.

V 16. století vynález pletacího stroje znamenal revoluci ve výrobě ponožek. Ponožky se staly dostupnějšími a jejich popularita vzrostla. V 19. století se objevily nové materiály jako vlna a syntetické tkaniny, které dále rozšířily možnosti designu a pohodlí ponožek.

Dnes jsou pletené ponožky nezbytnou součástí šatníku a existují v nespočtu stylů, barev a materiálů. Od sportovních ponožek po elegantní punčochy, pletené ponožky si udržují své místo v historii módy a každodenního života.

Výhody pletených ponožek

Pletené ponožky, ať už je vykouzlíte vlastníma rukama nebo je dostanete darem od babičky, nabízejí nespočet výhod oproti těm kupovaným. Především, materiály. Vlněné ponožky zahřejí i ty nejzmrzlejší nohy a zároveň jsou prodyšné, takže se v nich nebudete potit. Bavlněné zase ocení alergici a ti, kdo mají citlivější pokožku. Navíc, při pletení si můžete zvolit tloušťku příze a tím i výslednou hřejivost ponožek. A co teprve ty vzory! Od klasických copánků po složité norské vzory, fantazii se meze nekladou. Pletené ponožky jsou zkrátka originálním a praktickým doplňkem, který zahřeje nejen vaše nohy, ale i duši.

Materiály na pletené ponožky

Při výběru příze na pletené ponožky je potřeba zvážit pár faktorů. Důležitá je odolnost materiálu, protože ponožky dostávají zabrat. Oblíbenou volbou je vlna, která je hřejivá a prodyšná. Nevýhodou je, že se může srazit a déle schne.

Dobrou alternativou je bavlna, která je savá a příjemná na dotek. Pro zvýšení odolnosti se často míchá s bambusem nebo nylonem. Akrylové příze jsou levné a snadno se udržují, ale nehřejí tolik jako vlna.

Pro extra odolné ponožky se používá ponožková příze, která obsahuje směs vlny, nylonu a dalších syntetických vláken. Při výběru zohledněte i tloušťku příze a doporučenou velikost jehlic.

Trendy v pletených ponožkách

Pletené ponožky už dávno nejsou jen praktickým doplňkem do zimního období. Staly se módním statement a způsobem, jak vyjádřit svou osobnost. Jaké trendy v pletených ponožkách frčí?

Frčí barvy a vzory! Pryč jsou doby, kdy se nosily jen jednobarevné ponožky. Dnes se fantazii meze nekladou. Oblíbené jsou pestré barvy, geometrické vzory, zvířecí motivy nebo třeba norské vzory.

V kurzu jsou i různé materiály. Klasická vlna je stále populární, ale objevují se i ponožky z bambusového vlákna, merino vlny nebo třeba z alpaky. Tyto materiály jsou příjemné na nošení, prodyšné a zároveň hřejí.

A co délka? In jsou jak kotníkové ponožky, tak i ty nad kolena. Záleží jen na vás, co se vám líbí a v čem se cítíte pohodlně.

Nebojte se experimentovat a vybrat si ponožky, které podtrhnou váš styl!

Péče o pletené ponožky

Pletené ponožky, ať už jsou darem od babičky nebo z oblíbeného obchodu, si zaslouží tu nejlepší péči, aby vydržely co nejdéle krásné a hřejivé. Pereme je vždy v ruce nebo v pračce na program vlna či jemné praní, a to maximálně na 30 stupňů Celsia. Používáme prací prostředek určený na vlnu, který je šetrný k vláknům a zachovává jejich tvar a barvu. Po vyprání ponožky jemně vymačkáme, nekroucíme je, aby se nevytáhly. Sušíme je volně rozložené na rovné ploše, nejlépe na ručníku, a necháme je uschnout přirozeně. Vyhneme se sušení na přímém slunci nebo na topení, mohlo by dojít ke sražení nebo zplstnatění vlny. Při správné péči vám pletené ponožky budou dělat radost po mnoho zim.