Objevte léčivou sílu Lázní Velichovky pro vaše zdraví

Lázně Velichovky

Léčivé prameny Velichovek

Velichovky, malebná obec v podhůří Krkonoš, se pyšní nejen krásnou přírodou, ale i pokladem, který sem láká návštěvníky z blízka i z daleka – léčivými prameny. Tyto prameny, bohaté na minerály a stovky let využívané k léčebným účelům, daly vzniknout věhlasným Lázním Velichovky.

Už od 16. století se traduje, že voda zdejších pramenů má blahodárné účinky na lidské zdraví. Místní obyvatelé si vyprávěli příběhy o zázračných uzdraveních a pověst o léčivé vodě se nesla krajem. A skutečně, analýzy prokázaly, že voda z Velichovských pramenů obsahuje vysoké množství minerálů, jako je vápník, hořčík, draslík a sodík, a má blahodárné účinky na pohybový aparát, dýchací cesty i kožní problémy.

Lázně Velichovky se specializují na léčbu pacientů s onemocněním kloubů, páteře, svalů, ale i dýchacích cest a kožních onemocnění. K léčbě se využívají jak tradiční lázeňské procedury, jako jsou koupele v minerální vodě, zábaly a masáže, tak i moderní metody fyzioterapie a rehabilitace.

Procházka lázeňským parkem, obklopeným zelení a klidem, je pak balzámem na duši a skvělým doplňkem k léčebným procedurám. Velichovky tak nejsou jen místem pro léčení těla, ale i pro odpočinek a načerpání nové energie.

Indikace a léčebné procedury

Lázně Velichovky se specializují na léčbu nemocí pohybového aparátu a nervového systému. Mezi nejčastější indikace patří:

Onemocnění kloubů: artróza, revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba

Onemocnění páteře: výhřez meziobratlové ploténky, skolióza, bolesti zad

Stavy po úrazech a operacích pohybového aparátu

Neurologická onemocnění: roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, stavy po cévních mozkových příhodách

Léčebné procedury ve Lázních Velichovky jsou založeny na využití přírodních léčivých zdrojů, kterými jsou zdejší minerální vody a slatina. Mezi nejčastější procedury patří:

Koupele: minerální, slatinové, perličkové

Zábaly: slatinové, rašelinové

Masáže: klasické, reflexní, podvodní

Fyzioterapie: individuální i skupinová cvičení, elektroterapie, magnetoterapie

Pitná kúra: pití minerální vody

Léčebný pobyt ve Lázních Velichovky je vhodný pro pacienty všech věkových kategorií. Délka pobytu se pohybuje od 3 týdnů do několika měsíců v závislosti na závažnosti onemocnění.

Ubytování a stravování v lázních

Lázně Velichovky jsou proslulé svými komfortními možnostmi ubytování, které uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Vybírat můžete z několika lázeňských domů, které se liší svou polohou, vybavením a cenovou kategorií. Všechny pokoje jsou vkusně zařízené a vybavené vlastním sociálním zařízením, televizí a WiFi připojením. Pro náročnější klienty jsou k dispozici i apartmány s kuchyňským koutem a balkonem.

Stravování v lázních Velichovky je zajištěno formou plné penze v lázeňské jídelně. Jídelníček je pestrý a vychází z principů zdravé výživy. Na výběr jsou vždy jídla české i mezinárodní kuchyně, vegetariánské pokrmy a dietní strava. Kromě hlavní jídelny je v areálu lázní k dispozici i kavárna a letní terasa, kde si můžete dopřát kávu, zákusek nebo lehký oběd.

Lázeňský pobyt ve Velichovkách si tak můžete užít bez starostí o ubytování a stravování. Vše je zařízeno tak, abyste se cítili příjemně a odpočinuli si od každodenního shonu. Profesionální personál lázní je vám plně k dispozici a postará se o vaše pohodlí.

Tipy na výlety v okolí

Lázně Velichovky leží v malebné východočeské krajině, která přímo vybízí k procházkám a výletům. Jen pár kilometrů od lázní se nachází přehrada Rozkoš, ideální místo pro odpočinek u vody, koupání, rybaření nebo vodní sporty. Okolí přehrady je protkáno sítí cyklostezek, které vás provedou krásnou přírodou.

Za návštěvu stojí také historické město Jaroměř, vzdálené asi 10 kilometrů. Projděte se po náměstí s renesanční radnicí a barokním kostelem, navštivte Muzeum magie a nebo se vydejte do pevnosti Josefov, která je součástí Jaroměře a je unikátní ukázkou vojenské architektury 18. století.

Milovníci historie by neměli vynechat ani Kuks, bývalý barokní komplex s nemocnicí, kostelem a unikátní sochařskou výzdobou od Matyáše Bernarda Brauna. Kuks je vzdálený asi 20 kilometrů od Velichovek a nabízí nezapomenutelný zážitek.

Pokud toužíte po relaxaci v přírodě, zamiřte do Babiččina údolí. Toto romantické údolí proslavil spisovatel Božena Němcová ve svém díle Babička a dodnes si zachovává svůj půvab. Projděte se kolem zámku Ratibořice, navštivte Staré bělidlo nebo se vydejte na delší túru malebnou krajinou.

Lázně Velichovky a jejich okolí skýtají nepřeberné možnosti pro výlety a poznávání. Ať už dáváte přednost aktivnímu odpočinku, poznávání historie nebo relaxaci v přírodě, v této oblasti si jistě přijdete na své.

Historie lázní Velichovky

Lázně Velichovky se pyšní bohatou historií sahající až do 17. století. První zmínky o léčivých účincích zdejších pramenů pocházejí z roku 1660, kdy si místní sedláci všimli jejich blahodárných účinků na kožní choroby. Voda z pramenů, bohatá na železo a další minerály, se brzy stala vyhledávaným artiklem a začala se používat k léčbě revmatismu, dny a dalších neduhů.

Zlomový okamžik v historii lázní nastal v roce 1820, kdy panství koupil hrabě Špork. Ten nechal vybudovat první lázeňské domy a parky, čímž položil základy moderních lázní. Velichovky se brzy staly oblíbeným cílem lázeňských hostů z Čech i ze zahraničí. Lázně prosperovaly i v průběhu 19. století, kdy byly vybudovány další lázeňské budovy, divadlo a promenádní koncerty.

Ve 20. století prošly lázně Velichovky modernizací a rozšířením. Byly vybudovány nové léčebné pavilony a lázeňské domy, čímž se zvýšila kapacita a dostupnost lázeňské péče. Dnes jsou Lázně Velichovky moderním lázeňským komplexem, který nabízí širokou škálu léčebných procedur a wellness programů. Zachovávají si však svůj historický ráz a kouzlo, které láká návštěvníky z celého světa.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Markéta Křivánková

Tagy: lázně velichovky | lázně