Kam v Ostravě, když onemocníte? Na pohotovost Ostrava!

Pohotovost Ostrava

Co znamená pohotovost Ostrava?

Ostrava, pulzující srdce Moravskoslezského kraje, má pro své obyvatele i návštěvníky připravenou síť pohotovostních zdravotnických zařízení. Co ale pojem "pohotovost Ostrava" vlastně znamená? Jde o souhrnné označení pro lékařskou službu první pomoci, která je dostupná mimo běžnou ordinační dobu praktických lékařů a specialistů.

V Ostravě najdeme pohotovostní služby rozdělené dle věku pacientů a typu zdravotních potíží. Pro dospělé slouží pohotovostní ambulance ve fakultní nemocnici a v městské nemocnici. Dětská pohotovost sídlí v areálu fakultní nemocnice. Samostatnou kapitolu tvoří zubní pohotovost, která ošetřuje akutní zubní potíže.

Důležité je připomenout, že pohotovost není náhradou za návštěvu praktického lékaře. Je určena pro náhlé a závažné zdravotní stavy, které nemohou počkat do otevření běžných ordinací. Využitím pohotovosti v méně závažných případech dochází k přetížení systému a prodlužování čekacích dob pro pacienty, kteří lékařskou pomoc skutečně nutně potřebují.

Kdy volat pohotovost v Ostravě?

V Ostravě existuje několik situací, kdy je nezbytné volat pohotovost. Pokud se u vás nebo u někoho ve vašem okolí objeví náhlá prudká bolest na hrudi, silný dusivý kašel, masivní krvácení, bezvědomí, ztráta vědomí, náhlá slabost končetin nebo porucha řeči, volejte okamžitě tísňovou linku 155.

Pohotovostní zdravotnické zařízení v Ostravě jsou určena pro akutní stavy, které nemohou počkat do běžné ordinační doby praktického lékaře. Mezi takové stavy patří například vysoká horečka s dalšími příznaky, úrazy, alergické reakce, bolesti břicha, zvracení a průjem.

Je důležité si uvědomit, že pohotovost není náhradou za návštěvu praktického lékaře. Pokud si nejste jisti, zda je váš stav závažný, raději se poraďte s lékařskou pohotovostní službou na telefonním čísle 155. Operátoři vám poradí, jak dále postupovat, případně vám doporučí nejvhodnější zdravotnické zařízení.

Pohotovost v Ostravě? To je jako svíčka v temnotě, naděje, když už ji nečekáte.

Radomír Kovář

Jaká je otevírací doba?

Ostravská pohotovost, ať už se jedná o lékařskou službu první pomoci pro dospělé, dětskou pohotovost nebo zubní pohotovost, má obvykle jasně stanovenou otevírací dobu. Většinou fungují v čase, kdy běžné ordinace lékařů již nejsou v provozu, tedy ve večerních hodinách, o víkendech a svátcích. Konkrétní otevírací doba se ale může lišit v závislosti na typu pohotovosti a také na konkrétním zdravotnickém zařízení. Například dětská pohotovost v Ostravě může mít jinou otevírací dobu než pohotovost pro dospělé. Stejně tak se může lišit otevírací doba v různých nemocnicích nebo poliklinikách, které pohotovostní služby v Ostravě zajišťují. Pro aktuální informace o otevírací době pohotovosti v Ostravě je proto vždy nejlepší ověřit si informace přímo u daného zdravotnického zařízení, ať už telefonicky nebo na jeho webových stránkách.

Adresy a kontakty

V Ostravě a jejím okolí je k dispozici několik pohotovostních zdravotnickkých zařízení, která jsou připravena poskytnout neodkladnou péči v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu.

Pro dospělé pacienty je tu K urgentnímu příjmu Fakultní nemocnice Ostrava, 17. listopadu 1790, Ostrava-Vítkovice. Telefonní kontakt na ně je +420 597 371 111. Další možností je Městská nemocnice Ostrava, p.o., Třinecká 252/100, Ostrava-Výškovice, se kterou se spojíte na čísle +420 595 631 111.

Dětská pohotovost sídlí ve Fakultní nemocnici Ostrava na adrese 17. listopadu 1790, Ostrava-Vítkovice a jejich telefonní číslo je +420 597 371 111.

V případě zubních problémů se můžete obrátit na zubní pohotovost. Jedna z nich se nachází v budově Městské nemocnice Ostrava, p.o., Třinecká 252/100, Ostrava-Výškovice.

Nezapomeňte, že pohotovost je určena pouze pro akutní stavy, které nesnesou odkladu. V méně závažných případech je vždy vhodné kontaktovat svého praktického lékaře.

Jak se na pohotovost dostat?

V Ostravě existuje několik způsobů, jak se dostat na pohotovost, v závislosti na závažnosti vašeho zdravotního stavu.

Pohotovostní služba Adresa Otevírací doba Telefon
Lékařská pohotovostní služba pro dospělé (Adresa se liší dle lokality v Ostravě) (Otevírací doba se liší dle lokality a dne v týdnu) 155
Lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost (Adresa se liší dle lokality v Ostravě) (Otevírací doba se liší dle lokality a dne v týdnu) (Telefon se liší dle lokality)

V život ohrožujících situacích volejte vždy tísíkovou linku 155. Operátor vám poskytne instrukce a vyšle k vám rychlou záchrannou službu.

Pro akutní, ale ne život ohrožující stavy můžete vyhledat Lékařskou pohotovostní službu (LPS). V Ostravě fungují dvě pobočky LPS - pro dospělé na Fifejdách a pro děti a dorost na ulici Mlýnská. Obě pobočky jsou v provozu každý den, včetně víkendů a svátků.

Dále je v Ostravě k dispozici několik pohotovostních ambulancí pro různé specializace, jako je například gynekologie, ORL nebo stomatologie. Informace o nejbližší pohotovostní ambulanci pro vaši potřebu najdete na webových stránkách Fakultní nemocnice Ostrava nebo na Zdravotnickém informačním středisku.

Nezapomeňte, že pohotovost je určena pouze pro akutní stavy, které nemohou počkat do ordinačních hodin vašeho praktického lékaře. Využíváním pohotovosti v neodůvodněných případech dochází k prodlužování čekacích dob pro pacienty, kteří lékařskou pomoc skutečně nutně potřebují.

Důležité informace pro pacienty

V Ostravě je k dispozici několik pohotovostních zdravotnickkých zařízení, která poskytují neodkladnou péči v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu. Pokud se ocitnete v situaci, kdy potřebujete lékařskou pomoc, ale váš stav není život ohrožující, je vhodné vyhledat nejbližší pohotovost. Pohotovostní služby jsou určeny pro pacienty všech věkových kategorií a jsou dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Před návštěvou pohotovosti je vhodné si připravit kartičku pojištěnce, seznam užívaných léků a stručný popis vašich obtíží. Po příchodu na pohotovost budete nejprve registrováni a následně vyšetřeni zdravotnickým personálem. Doba čekání na ošetření se může lišit v závislosti na aktuální vytíženosti pohotovosti a závažnosti vašeho zdravotního stavu.

Pamatujte, že pohotovost není náhradou za návštěvu praktického lékaře. V případě chronických obtíží nebo plánovaných vyšetření se vždy obracejte na svého lékaře.

Tipy pro urychlení péče

Využijte lékařskou pohotovostní službu v Ostravě pouze v naléhavých případech, kdy je váš stav vážný a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Zdravotníci na pohotovosti v Ostravě se tak budou moci věnovat pacientům s nejzávažnějšími zdravotními problémy. Před návštěvou pohotovosti si připravte všechny důležité informace o svém zdravotním stavu, jako jsou alergie, užívané léky a chronická onemocnění. Mějte s sebou kartičku pojištěnce a průkaz totožnosti. Pohotovostní zdravotnické zařízení v Ostravě má často velký počet pacientů, proto buďte trpěliví a ohleduplní k personálu i ostatním pacientům. Dodržujte pokyny zdravotníků a poskytněte jim veškeré potřebné informace. V případě, že se váš zdravotní stav zlepší a již nebudete potřebovat péči na pohotovosti, informujte o tom personál. Uvolníte tak místo pro další pacienty, kteří naléhavě potřebují lékařskou pomoc.